Ürün Adı: Ozon jeneratörleri
Ürün Kodu 1558
Kategorisi Ozon Jeneratörleri

Ozon Jeneratörleri

Ozonun genel özellikleri

Ozon, aktif oksijendir.güneşin ultraviyole ışını ve yıldırım anında ortaya çıkan elektrik arkları ile oluşmaktadır. Ozon ,dünyanın etrafında koruyucu kalkan olarak mevcuttur ve öldürücü olan, güneşin radyasyon etkisine karşı canlıları korur. Oluşan yıldırımlar sonucu ortaya çıkan ozon, havayı temizler. Ozon kimyasal bir dezenfektan değildir. Soluduğumuz hava yada saf oksijenden üretilir. Hammaddesi oksijen olan ozon ; doğal olan tek dezenfektandır. İşletme maliyeti diğer dezenfektanlara göre yok denecek kadar azdır.suda ve havada kötü koku ve mikrop bırakmaz.
 
Ozonun teknik özellikleri
Ozon, yüksek oksidasyon gücü ile diğer dezenfektanlara göre çok üstündür. Hipoklorik asit'ten ( hocl ) 25 kat , hipoklorit'ten ( ocl ) 2500 kat , kloromin'den ( nh2cl ) 5000 kat daha etkili olmasına karşın, onlar gibi atık ve zararlı maddeler ortaya çıkarmaz. Ozon, kısa bir süre sonra sonra tekrar oksijene dönüştüğü için doğaldır ve yan etkisi yoktur. Havadaki o2 molekülü,yüksek enerji ile 2 adet oksijen atomuna parçalandıktan sonra,bir diğer o2 molekülü ile tepkimeye girerek kararsız bir molekül oluşur.bu yeni molekül ozon'dur.bu kararsız yapısı ona üstün bir oksidasyon gücü verir.kararsız yapısı sebebiyle ortamdaki bakteri, virüs, mantar, küf gibi istenmeyen organikleri yok ederken, demir, mangan, klor, nitrit vb. Maddeleri de oksitleyerek ortamdan uzaklaştırır.
 
Neden ozon ?
Bilinen en etkili oksidandır.
Maliyeti düşürür.
Çevre dostudur.
Atık bırakmaz.
Doğaldır.
Kullanımı kolaydır.
Uluslararası standartlara en uygun araçtır
 
Klor'a karşı ozon. Peki neden?
 
Klor ve diğer halojenli dezenfektanlar ( brom vb.) , en az 1 ppm. İle 3 ppm. Arasında suda kalıntı bırakırlar. Bu kimyasalların verimi pek çok değişkenle kontrol edilir. (ph , çözünmüş katılar , sıcaklık ve halojen konsantrasyonları) epa'nın (u.s. envıronmental protectıon agency) baskısı ile pek çok belediye, klorun dağıtımı ve stoklanması ile ilgili konularda sınırlamalara tabi olmak zorunda kalmaktadır.
 
Klor, suya verildiğinde kloraminlere dönüşür. Kloraminler biyosid olarak etkili değillerdir. Çoğunlukla, sudaki kloraminler ısı ve hava ajitasyonu ile kloroform'a dönüşür. Kloroform da toksik kanserojenlerdendir. Klorlamadan kaynaklı bir diğer yan ürün ise, trıhalometanlardır(thm). Kısmen oksitlenen organik maddelerden oluşurlar. Epa ve safe water act tarafından thm'ler aşırı tehlikeli olarak bildirilmiştir. Havuz suyu içinde bulunan organiklerle, serbest klorun etkileşimi, bağlı kloru oluşturur. Devamı olan reaksiyonda da bir halojen olan klor, kanserojen olan thm'yi oluşturur. Buna sebep olan kirlilikler, yüzücüler tarafından suya getirildiği gibi, doldurma suyundan, uygun olmayan plastik maddelerden ve hatta hatalı dezenfeksiyon malzemelerinden havuza gelebilirler. Oluşan thm gazı, su yüzünden çıkar ve bu arada yüzücüler tarafından solunur.
 
Thm'nin analizi işletme şartlarındaki havuz suyu rutin ölçümlerinde belirlenemez.
 
Hidrojen peroksit.ne kadar güvenli?
Esasında hidrojen peroksit, ilave oksijen atomuna sahip sudur. Suda çözündüğünde yine su ile kombine olur ve h2o + h2o2'ye eşitlenir. Sonunda h2o2 ekstra oksijen atomunu kaybeder. Reaksiyonda h2o2 + o oluşur. Bu oksijen radikali, diğer bir serbest oksijen atomu ile birleşerek 02 veya h2o2 o2 'yi oluşturur. Bu da çok dengelidir. Bu durumda suda çok fazla oksijen molekülü bulunur. Ozon ile mukayese edildiğinde, ozon suda daha fazla çözünür. Bu da ozona daha fazla oksidasyon gücü katar.
 
Elde edilişi
Ozon temel olarak 2 şekilde oluşur.
 
Birinci yöntem; enerji yoğunluğu olan hava koşullarında, bu yüksek enerjinin boşalması esnasında oluşan elektrik arkları, oksijen molekülünü parçalayarak, parçalanan atomu, bir diğer oksijen molekülüne bağlar. Bu sayede ozon molekülü oluşur.
 
İkinci yöntem ise; doğanın bu üstün gücünü kullanarak ürettiği ozonu, insan ürünü olan gelişmiş ozon jeneratörlerinin yardımıyla üretmektir.
 
Bu noktada bwt/permo, sizlere ozon jeneratörleri ile hizmet sunmaktadır.       
 
Ozon jeneratörleri
 
Ozon jeneratörü :
Oksijen molekülünü parçalayarak, elde edilen atomlardan birini, bir başka oksijen molekülüne bağlayarak ozon elde edilmesini sağlayan makinalara genel olarak ozon jeneratörleri denir.
 
Ozon jeneratörleri prensip olarak 3 yöntem kullanırlar.
 
1- Ultraviole lambası ile ozon üretimi ( düşük miktarda ozon üretme kapasitesine sahiptirler )
2- Düşük frekans ozon jeneratörleri ( yüksek frekans ozon jeneratörlerine göre aynı miktar ozon üretimi için 2 kat fazla elektrik enerjisi tüketir)
3- Yüksek frekans ozon jeneratörleri ( yaygın olarak dünyada kulanılan bu jeneratörler, diğer yöntemlerden sıyrılıp, daha başarılı bir teknoloji ile yüksek kapasitede ozon üretimi sağlarlar )