Su Arıtma Cihazı

Herkes içtiği suyun temiz ve sağlıklı olup olmadığını bilmek istiyor. Ne yazık ki araştırmalar düzenli olarak içilen suyun zamanla sağlığımızı etkileyen yoğun kirletici madde içerdiğini gösterir. Sağlıklı içme suyu sağlayabilmek için birçok kişi su arıtma cihazı, ev filtrasyon veya su arıtma sistemi temin etmesi gerekiyor.

Evlerde Kullanılan Su Kalite Sistemleri

Bir noktasal kullanım sistemi olan su arıtma cihazı genellikle yemek ve temizlik için mutfak lavabosunda tek bir kanaldan (musluktan) temiz su sağlanmasıdır. Bu sistemler nispeten ucuz ve kurulumu kolaydır, tüm ailenin sağlıklı içme suyu ihtiyacı için güvence sağlar.

Bütün bir binanın su filtrasyon sistemi gelen su hattına bağlanan sistemlerdir. Bunlar çok daha pahalıya mal olabilir ama onlar sadece bir musluk değil bütün evi su kaynağını temizler. Sudan klor ya da diğer kimyasal ilaç kirlerini çıkarılmak istendiğinde ise bu önerilen seçenektir. Kimyasallar ve kirletici ilaçlar sadece içme suyu yoluyla değil, aynı zamanda duş aldığımız zaman buharlaşan su parçacıkları deri yoluyla ve nefes aldığımızda akciğerler aracılığıyla vücudumuza girer.

Arıtma ve Filtrasyon Arasındaki Fark

Daha temiz su içmek için ilk adım olarak su filtrasyon ve su arıtma terimlerinin ne anlama geldiğini anlamak gerekir. Farklı şirketler büyük ölçüde aynı ürünleri yapıyor ama ürünlerini farklı etiket ile lanse ediyor. Bir ürün temizlemeyi çağrıştırıyor ve diğer filtreleme ürünü sistemi çağrıştırıyor. Ürünlerin ne olduğunu anlamak için, sanayinin iki dönemi nasıl gördüğüne bakmak gerekiyor.

İkisi arasındaki fark; arıtmanın bir su sistemine girmesi istenmeyeni önlemesi, filtrasyon işleminin suda istenmeyen maddelerden bir arınma süreci olduğudur. Fark hala biraz karmaşık görünüyor. Ev filtrasyon sisteminde depolanan su özel filtrelerden geçtikten sonra bir süre kimyasal ayrıştırıcılar altında ilave zaman geçirerek suyun kirlenmesine neden olan istenmeyen parçacıkları tutar bu işlem filtrasyon olarak kabul edilir. Filtre gözenekleri virüsleri tutacak kadar ince olduğu zaman en safsızlıklar uzaklaştırılır. Ayrıca bu işlem bir filtreleme olsa bile arıtma olarak anılır. Bazı şirketler filtrasyon etiketleme terimini kullanmaktan kaçındıkları için su kalite sistemleri yerine su arıtma sistemleri denmesi biraz kafa karıştırıcı gibi görünüyor. Neticede her iki süreç aynı anlama gelir.